5/5

کارتون گربه-سگ و یادتون میاد؟ یه جونوری بود یه طرفش گربه بود اون طرفش سگ؟ به هم چسبیده بودن و جدا نمیشدن. شبیه این موضوع و تو بحث اینترنت هم داریم: هاست و دامین (دامین یا نام دامنه)

سوال: چی شد این دو تا به هم پیوند خوردن؟

پاسخ: وقتی با هم یاد گرفتیم هاست چیه (لینک توضیح ساده ی هاست)، یه مثال زدیم و هاست و به خانه تشبیه کردیم. دامین نسبت به خونه چی میشه؟ میشه نشانی یا آدرس همون خونه!

تفاوت مثال خونه با آدرس اینترنتی (دامین، نام دامنه) چیه؟ اینه که شما ممکنِ یک روز پیاده یا سواره شروع کنین به قدم زدن. همینطوری الکی برین تا به جاهایی برسین که نشانی ای ازش نداشتین، اما حالا اونجایین. در واقع بدون آدرس یه محلی و که قبلا نه تنها کشف شده، بلکه توش خانه هم ساختن و، دوباره کشف!!! کنید! ولی روی اینترنت نمیشه در به در و خونه به خونه رفت (دقیقتر بگم کار من و شما نیست، تجهیزات و یه سری الگوریتم و … لازم داره تا این نقاط گم و گور هم پیدا بشن. گوگل یا موتور جستجوی دوست داشتنی داک داک گو، که بعدها حتما در موردش صحبت میکنیم، با همین روش جستجوی خانه به خانه هر روز جاهای جدید و پیدا میکنن)

 

سوال: حالا که میتونم نشانی و آدرس دلخواه خودم و داشته باشم، تو انتخاب اسم محدودیت هم دارم؟

پاسخ: متاسفانه بله. محدودیت ها رو میتوانید در صفحه قوانین رادین وب سرور مشاهده کنید. مثلا:

  • طول نشانی (یا همون اسم وب سایت) 3 کاراکتر کمتر نمیشه.
  • نمیشه تو اسم وب سایت فاصله یا نیم فاصله گذاشت. حتما باید همه به هم بچسبن.
  • از سایر کاراکترهای ویژه هم نمیشه استفاده کرد مثلا از # یا *
  • تو اسم نمیشه از خط زیر (Underscore که به اشتباه بهش آندرلاین میگن) استفاده کرد
  • ویرگول هم ممنوعِ
  • طول اسم هم (فعلا، شاید در آینده این قانون تغییر کنه) نباید بیشتر از 67 کاراکتر باشه (برای دامنه هایcom .net .org و .info، باقی دامنه ها محدودیت 22 کاراکتری دارن)

با اجازه یک کم تخصصی تر بگم: شما فقط میتوانید از حروف و اعداد ASCII برای انتخاب اسم استفاده کنین.

سوال: فرق بین .com و .org چیه؟ مهمه برای سایتم چی انتخاب کنم؟

پاسخ: میخوای جای مهندس معمار صدات کنم متخصص بیهوشی؟ (مثال وحشی زدم عمری فراموش نکنین! :))))) )

دامنه org مخفف سازمان است و طبیعیه که برای سازمانها استفاده بشه. از طرفی .com بیشتر برای نهادهای تجاری و بیزینسی استفاده میشه. برای تلویزیون .tv و برای مشخص کردن اینکه تو کدوم کشور مجوز فعالیت دارین (فراموش نشه همه، همیشه حقیقت و نمیگن) از دامنه همون کشور مثل .ir برای ایران، استفاده میشه.

شما برای کار و هدف خاص خودتون دارید سایت مخصوص خودتون وراه اندازی میکنین. بهتره از نام دامنه ویژه کار خودتون استفاده کنین تا تاثیر گذاری بهتری داشته باشه. یا جستجو کنید چی بهتره، یا یه راه خیلی بهتر: ساده اجازه بدید متخصصان رادین وب سرور به جای شما این کار انجام بدن و شما وقت با ارزشتون و برای کارهایی بذارین که برای شماست. این هم راه تماس با ما

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *